Asem Logo

Asem Logo

Trinity College London

Trinity College London

Uluslararası Müzik Diploma Programı

Asem Müzik ve Sanat Merkezi, 2010 tarihinden beri Trinity College London Türkiye’deki Yetkili eğitim merkezidir. Müzik zevkiniz her ne olursa olsun, Trinity College London size uygun müzik kualifikasyonlarına sahiptir. Her yıl Trinity College London popüler, caz, çağdaş ve klasik müzik gibi geniş bir yelpazede binlerce öğrencinin müzik eğitimini değerlendirerek destekler. Trinity College London seviye sınavları ve performans, öğretmenlik, müzik teorisi ve kompozisyon diplomalarının hepsi tamamen ilgili İngiltere ve uluslararası düzenleyici kurumlar (akreditasyon kurumları) tarafından akredite edilmiştir (kabul görmüştür).



Trinity College Felsefesi

  • Adaylar Trinity College London’ın odak merkezinde yer almaktadır.
  • Yeni başlayan adaylardan diploma seviyesindeki adaylara kadar herkes için en doğru değerlendirmeyi sunar.
  • Tüm Trinity College London sınav görevlileri profesyonel müzisyenlerdir ve potansiyellerini ve yeteneklerini tam olarak göstermeleri için olumlu bir ortam yaratarak adayları sınav salonunda rahat hissettirmek için özel özen gösterirler.


Akreditasyon

Londra Trinity Koleji, İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler Hükümeti Yeterlilik ve Sınav Yönetmeliği Dairesi (Ofqual) tarafından tanınan bir akreditasyon kuruluştur. Trinity’nin özellikleri Yeterlilik ve Kredi Sistemi (QCF) otoriteleri tarafından düzenlenir. Çeşitli düzenlemeler dünya çapındaki hükümet eğitim otoriteleri ile uyumlu olarak yürütülür. Birleşik Krallık’ta Trinity’nin 6-8 seviyelerindeki sınavları UCAS puan dağılımları sayesinde yüksek öğretime girişe katkı sağlar. Öğrenciye burs sağlamada ve kayıt önceliğinde bir referans olarak kabul edilmiştir. Uluslar arası boyutta dünyada tanınmış ve geçerliği olan uluslararası sıralamada birinciliği olan bir sistemdir. Diğer sitemlerden daha aktif daha yenilikçi ve daha yaygındır. Yılda 650 bin kişiyi bu sınavlara sokan bir sistem yapısındadır. Akademik olarak da Üniversitelerde kabul görmüş bir müfredata sahiptir.



UCAS Puanları

Birleşik Krallık Üniversiteleri ve Kolejlerin Kabul Servisi (UCAS), Trinity College London’ın müzik seviye sınavlarını (seviye 6-8) başarı ile tamamlayan tüm öğrencilerin başta İngiltere olmak üzere tüm dünyadaki örgün ve yaygın öğretimde, üniversite veya diğer yüksek öğretim kurumlarına başvururken kullanabilecekleri UCAS tarife sistemi içerisine olduğunu kabul etmiş ve akredite etmiştir. Bu vesile ile öğrencilere kayıtta öncelik ve ödemelerinde burs hakkı verir. Bu anlamda bu belgenin uluslar arası değeri oldukça fazladır.



Yeterliliklerin Sınıflandırılması

Trinity’nin müzik yeterliliği müzik türleri yelpazesinde başlangıçtan ileri seviyeye kadar esnek ilerleme yolları sunar. Tüm bu yeterlilikler öğrenen olarak adayların bireysel ihtiyaçlarına göre onların müzisyen olarak gelişimlerine yardımcı olmak adına tasarlanmıştır. Sertifika sınavları sahneye koyma sanatı için ayrı puanlamayı da içeren tamamen performansa odaklıyken, seviye sınavları performansı da içine alan geniş müzik beceri yelpazesini test eder. Adaylar seviye veya sertifika sınavlarının birleşimine girebilirler ve daha yüksek seviyeye ilerlemek için herhangi özel bir seviyeyi geçmek zorunda değillerdir. Her seviye, seviye teori sınavına denklik gösterir, adayların müziğin teknik dilini anlamalarının gelişimini destekler. Ancak herhangi bir seviyedeki seviye veya sertifika sınavlarına girmek için teorik yeterlilik veya diğer ön koşullar gerekli değildir. Seviye 8 veya ileri seviyeden sonra, adaylar ön lisans (ATCL), lisans (LTCL) ve yüksek lisans (FTCL) seviyelerindeki diplomalara hak kazanabilirler. Bunlar performans, öğretim, teori ve kompozisyon alanlarında yüksek beceri gerektirir. Müzik eğitmeni olarak çalışan yetişkinler aynı zamanda Trinity’nin Müzik Eğitmenleri için Sertifika (Trinity CME) Sertifikasını düşünebilirler. ATCL Müzik Öğretmenliği Ön Lisans Sertifikası. Trinity’nin müzik eğitmenleri için olan sertifika programları ve geniş ve küçük enstrümantal gruplara verilmek üzere tasarlanmış öğretmenlere yardımcı müzik parçalarına ihtiyaç duyulacağı zaman sipariş ve bilgi almak için Türkiye koordinatörü ile temas kurulması gerekmektedir.



Trinity College Sınavları

Müzik Seviye Sınavları - Grade Sınavları

Trinity başlangıç seviyesinden 8nci seviyeye kadar geniş bir enstrüman yelpazesinde seviye sınavları sunmaktadır.


• İntial
• Grade 1
• Grade 2
• Grade 3
• Grade 4
• Grade 5
• Grade 6
• Grade 7
• Grade 8 (bu seviye "Müzik Lisesi" mezunu seviyesidir.)

Trinity sınavları adaylara performansçı olarak kendi güç ve becerilerini tanımalarına yardımcı olacak seçenekleri ve esnekliği tanır.



Müzik Seviye Sınavları - Diploma Sınavları


• Ön lisans ( ATCL )
• Lisans ( LTCL )
• Yüksek Lisans ( FTCL ) seviyelerindeki diplomalara hak kazanabilirler.

Adaylar PERFORMANS, ÖĞRETMENLİK VE KOMPOZİSYON alanlarında seçim yapabilirler. Adaylar seçtikleri bu 3 alanda "Ön Lisans, Lisans, ve Yüksek Lisans" olmak üzere seçim yapabilirler, ancak herhangi bir okuldan ( konservatuar veya eğitim fakültesi ) müzik alanında mezun olmuş öğrenciler seviyelerinin tespiti için transkriptleri ( not dökümleri, yıllara göre ) kontrol edildikten sonra girecekleri seviye belirlenir.


Sınav Yapısı

Adaylar üç (bazen dört ) parçanın performansı, gam ve arpejler, egzersizler veya orkestral parçalardan oluşan teknik çalışmayı sergiler. Ayrıca deşifre, kulak testi, müzik bilgisi ve doğaçlama arasından iki destek test seçerler.


Sertifika Seviyesi Eşdeğer Seviye
Temel Grade 3
Orta Grade 5
İleri Grade 8

Değerlendirme Kriteri

Sertifika Sınavları Teknik Çalışma veya Destekleyici Testler olmaksızın parçaların performansından oluşur. Enstrümanların çoğu için 3 seviyeden oluşur.


Sertifika İsmi Yaklaşık Seviye Denkliği
Temel seviye sertifika Grade 3'e kadar olan seviyeler
Orta seviye sertifika Grade 5'e kadar olan seviyeler
İleri seviye sertifika Grade 8'e kadar olan seviyeler

Her sınav belirli sürede parçaların performansını gerektirmektedir:
Sertifika Sınavı Program Süresi (dakika) Sınav Süresi (dakika)
Temel; Grade 1'den Grade 3'e kadar olan sınavlarda 8-10 dakika 13 dakika
Orta; Grade 3'den Grade 5'e kadar olan sınavlarda 15-20 dakika 23 dakika
İleri; Grade 5'den Grade 8'e kadar olan sınavlarda 25-30 dakika 33 dakika

Bu limit, bölümler arasındaki araları içerecek şekilde çalınacak parçaların toplam süresini kapsar. Aşağıdaki süreleri kapsamaz: Geliş/gidiş zamanı, hazırlanma, akord, parçalar arasındaki aralar. Adayların kendi repertuar seçimine izin verilmektedir. Programın planlanması ve program notlarını içeren sunum becerileri de değerlendirilmektedir. Destekleyici Testler ve Teknik Çalışma bölümleri bulunmamaktadır.



Trinity College Sınavlarında Uyulması Gereken Kurallar

1. Sınavlar her yıl Haziran ayında yılda bir kere yapılır.
2. Tüm kayıt işlemlerinin kurumsal ve bireysel müraccatların bitiminden sonra sınavların yapılacağı takvim, internet yolu ile ilan olunur.
3. Kurumsal yapılan işlemlerde her kurum koordinatörden aldığı sınav tarihini ve bilgilerini kendi internet sitesinde ve iletişim araçları kanalı ile ilan eder.
4. Koordinatör, kurumsal çalışmayanların sınav takvimini ve diğer bilgilerini de internetten ( www.asemmuzik.com.tr ) yayınlar.
5. Kurumlar erken başvuruda sınav tarihini seçebilirler.
6. Sınavlara gününde ve saatinde girmeyen adayların hakları yanar.
7. Uygulama sınavları sabah 9.00 da başlar saat 17.30 da sona erer.
8. Sınava hazırlanan öğrenci ve onu hazırlayan öğretmen kesinlikle fotokopi doküman kullanamaz, yasaktır. Adaylar fotokopi ile sınava alınmazlar.
9. Eşlik ihtiyacı olan ve zorunluluğu olan enstrüman sınavlarında sorumlu sınava giren öğrencidir. Eşlikçiyi bulmak ve sınava sokmak öğrencinin görevidir.
10. Uygulama sınavı süresinde sırasını bekleyen adaylar veliler ve öğretmenler bekleme odasında bekler, sınav kapısından içerisi dinlenmez ve sınav kapısında durulmaz.
11. Sınavlarda İngiltere’den gelen görevli komisyon dışında sınav salonunda koordinatörün kontrolünde yalnızca tercüman bulunur.
12. Uygulama sınav saatleri aşağıdaki gibidir, Sabah; 09.00 – 11.00 ( oturum 120 dakika ) 11.15 – 13.00 ( oturum 105 dakika ) Öğlen; 14.00 - 16.00 ( oturum 120 dakika ) 16.15 – 17.30 ( oturum 75 dakika )
13. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir. Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılır. Grade seviyeleri; 0-59 Başarısız, 60-74 Geçer, 75-84 İyi, 85-100 Çok iyi Diploma seviyeleri; Geçer not en az 75 puandır.
14. Koordinatör Asem Güzel Sanatlar Merkezi, sınavlarda 100 Tam puan alan adaylara daha sonra gireceği sınav için burs verir ve kitap ücretini de almaz.
15. Sınav sonuçlarını her kurum kendi web sitesinden duyurur ve ilan eder, başarılı olan adaylara belgeler törenle dağıtılır.



Sınav Kitapları ve Telif Hakları

Sınava giren adayların, girdikleri sınavların seviyelerine göre sınav kitaplarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Ancak kitabı olmayan bölümlerde ise müzik notalarının orijinal baskılarının bulunması zorunludur.